Vedlejší účinky léků 


Velkou závislost na lécích zažívají miliony lidí po celému světu. A při tom chemické reakce některých přípravků mohou vyvolávat nebezpečné vedlejší efekty. Pojďme se podívat na některé důsledky požívání léků.

Mizející otisky prstůPřed několika lety byl v USA zadržen muž ze Singapuru, který neměl otisky prstů. Jak bylo posléze zjištěno, muž bral protizánětlivý přípravek kapecitabin ( capecitabine ). Otisky prstů mu pravděpodobně zmizely v důsledku reakce kůže a přípravku.

Ztráta pamětiVe filmech postihne amnézie nebo ztráta paměti člověka nejčastěji po úrazu hlavy. Ve skutečnosti může ke krátkodobému výpadku paměti dojít i po požití některých léků. Takovými vedlejšími účinky disponují některé léky na uklidnění nebo na spaní.

Ztráta čichuJsou známy případy, kdy si pacienti stěžovali na úplnou ztrátu čichu ( anosmie ), v důsledku požití interferonů, které se často užívají při léčbě hepatitidy, leukémie nebo roztroušené sklerózy. Jeden pacient z Chorvatska přestal cítit pachy do dvou týdnu po požití léků. A dokonce ještě 13 měsíců po dobrání léků necítil nic.

Gamblerství a hypersexualitaPožití ropinirolu k léčbě syndromu neklidných nohou a Parkinsonovy nemoci může vést ke gamblerství a touze po harazardnímu sexu, tvrdí výrobce, společnost GlaxoSmithKline. V roce 2011 se 51 letý francouz, který po nějakou dobu bral přípravek Requip ( obsahující ropinirol ), začal soudit s výrobcem přípravku poté, co se u něj projevila touha po hazardních hrách a homosexuálních zkušenostech. Na etiketě léku se odteď uvádí, že pacienti musí informovat svého lékaře v případě, že začnou zažívat návaly gamblerství, zvýšenou sexuální aktivitu či jiné výrazné touhy po požití přípravku.

Noční přejídání sePřípravek na léčbu nespavosti, Zolpidem, spojují s takovými vedlejšími účinky, jako je touha jíst nebo připravovat jídlo, či dokonce řídit automobil, v průběhu spánku. Doktoři se stále ještě snaží přijít na příčinu tohoto jevu, protože se množství pacientu bojí o bezpečnosti požití tohoto léku.

HalucinaceMefloquine – přípravek, který se používá při léčbě malárie, má poměrně nebezpečný vedlejší účinek. Pacienti, kteří měli tento lék předepsaný, si stěžovali na halucinace a pokusy o sebevraždu při jeho požívání. V roce 2009 vyšla zpráva o tom, že Lariam ( přípravek obsahující mefloquine ) vedl k více než 3000 případů, kdy se u pacientů rozvinuly psychiatrické potíže.

Světle modrá barva močiBěžná moč má žlutou barvu a proto když vidíte modrou moč, zpanikaříte. Je několik léků, které toto mohou vyvolat – patří tam antidepresivum amitriptilin, lék proti polesti – indometacin a anestetikum profopol. Modrá barva moči je důsledkem umělých barviv v těchto přípravcích.

Vedlejší účinky některých přípravkůVedlejší účinky – to jsou neplánované symptomy, které vzniknou po požití různých přípravků. Vedlejší účinek může vyvolat jak pozitivní tak negativní důsledek. Například antihistaminikum, které pomáhají při symptomech alergie, způsobují spavost. Pokud trpíte nespavostí, může Vám to pomoci, ale pokud potřebujete pracovat, lék na Vás zapůsobí negativním vlivem. Nejrozšířenějšími vedlejšími účinky jsou zvracení, alergické reakce, spavost, nespavost, zrychlený tep a závislost. Některé vedlejší účinky se zjišťují až v průběhu pokusů, o jiných se dozvídáme až při plošném nasazení léku.

Vedlejší účinky hormonální antikoncepceHormonální antikoncepce existují v různých provedeních od slabých až po velice silné. To, jak dobře na Vás budou působit, se můžete dozvědět až poté, co je začnete brát. Mezi některé velice časté vedlejší účinky hormonální antikoncepce například patří: bolesti hlavy, citlivost prsou, zvracení, krvácivé výtoky, snížená chuť na sex, náladovost. Zpravidla se dostaví o něco později po prvním požití hormonální antikoncepce, ale je důležité se poradit s lékařem pokud na sobě některý z vedlejších účinků pozorujete.

Vedlejší účinky antibiotikAntibiotika je třeba brát pouze dle předpisu lékaře. Je důležité pamatovat na to, jak, kdy a jak dlouho je třeba antibiotika brát Některé léky můžete zapíjet vodou, zatímco jiná je třeba zajíst aspoň menším soustem. Na všech těchto faktorech záleží pokud jde o správnou funkčnost a efektivitu antibiotiku. Stejně tak je lepší nepřerušovat již započatý kurz léčby, protože to může zabít všechny nebezpečné mikroorganismy a to by mohlo přivést ke vzniku bakterií, které budou odolné vůči antibiotikům. Mezi nejrozšířenější vedlejší účinky antibiotik patří diarhea, průjem, zvracení, alergie ( vyrážka, potíže s dýcháním, otoky obličeje a jazyk ), kandidóza.

Vedlejší účinky vitamínůI přesto, že požití vitamínů přispívá k upevnění zdraví, předávkování některými vitamíny může vyvolat řadu vedlejších účinků. K tomu může dojít jak při velkých dávkách vitamínů, tak i při spojení několika určitých produktů. Mezi nejčastější vedlejší účinky patří:
Vitamín A – poruchy zraku, únava, poruchy ledvin, diarhea, bolesti hlavy, vypadávání vlasů, menstruační problémy.
Vitamín B6 – deprese, únava, bolesti hlavy, ztráta citlivosti v končetinách.
Vitamín C - bolesti hlavy, nespavost, diarhea, zvracení, ledvinové kameny.
Vápník - únava, ledvinové kameny, zpomalení funkce nervové soustavy.
Vitamín D - zvracení, slabost, zvýšený tlak, vysoký cholesterol, bolesti hlavy.
Vitamín E - výrazná slabost a únava, vysoký tlak, závratě.
Železo - poškození jater, problémy se srdcem, slinivkou, zácpa.
Niacin ( Vitamín PP ) - poruchy jater, únava, nepravidelný tlukot srdce, zvýšení cukru v krvi.
Zinek - třes v rukou, ztráta svalové kontroly, poruchy řeči.