Výživa, dieta, zdraví 

bioar.eu

Konečně nastala ta dlouho očekávaná chvíle oběda a vy, poté, co jste nejedli víc jak 5 hodin, si sedáte ke stolu a jsou vám předkládány talíře s pokrmy. Jídlo není úplně podle vašeho gusta, a vlastně ani ta příloha není úplně taková, jakou byste chtěli, ale hlad si stojí za svým, a vy doslova „pěchujete“ žaludek tímto jídlem. Samozřejmě poté litujete toho, že jste něco takového kdy pozřeli a máte nepříjemný pocit v břiše, ale už je pozdě. Znovu jste dobrovolně otrávili svůj organismus.

Taková situace je všem známa. Všichni víme, že by se nemělo jíst to, co není zdravé, nicméně uběhne 4-5 hodin a my se znova ocitáme v pátrání po něčem k snědku, a ne vždy sníme to, co bychom jíst měli.

Zkuste natankovat do vašeho auta místo obvyklého benzínu horší, zředěný anebo ještě hůř, natankujte dieselové palivo. Jak na to autíčko zareaguje je zřejmé. Zkuste dát psovi nebo kočce prošlé žrádlo - jednoduše ho odmítnou sníst. Anebo si uveďme ještě jeden, názornější příklad - dejte malému dítěti něco, co nechutná dobře nebo není čerstvé. Asi tušíte, co se stane. Ale vždyť děcko ještě neví nic o přebytečném cholesterolu nebo o nadbytečném množství bílkovin v organismu. Organismus dítěte sám hodnotí ,,správnost“ potravy. A tak tomu bude až do chvíle, kdy dítě povyroste a začne si „samo“ vybírat, co by si tak asi dalo - zákusek nebo bonbón, a později – uzené vepřové nebo klobásku s pivem. Ano, zapomněl jsem říct, že našemu dítěti se chce zvracet z té vaší „nesprávné“ výživy!!!

Takže, co se děje? Jak se stáváme fyzicky a duševně vyspělejší, více zaneprázdněnými, tak si přestáváme uvědomovat, co je třeba dělat pro naše zdraví, a jíme to, co nám podsouvají v supermarketech nebo to, co je našemu mozku milé. Pozapomínáme na to, že náš organismus vyžaduje vhodnou a důkladnou péči. Prozřeme teprve až, jakoby to bylo pravidlem, když určitý orgán zkrátka odmítá fungovat. Ale namísto toho, abychom mu pomohli a začali se o svůj organismus řádně starat - jdeme si k doktorovi pro prášek! A ti radikálnější rovnou žádají chirurga o odstranění orgánu, ve kterém se zklamali.

Můžete něco namítnout a budete mít pravdu.
Například můžete říci toto:
„Jak mám být v jídle tak vybíravý, když i beztak máme málo peněz.“
Nebo...
„Má práce. Ne, že bych měl málo času na správné stravování, já nemám čas ani na to, abych se najedl vůbec a abych se prospal. A proto se většinou stavím ve fast-foodu, a doslova za běhu sním tři hamburgery, jen abych prostě neumřel hlady.“
Setkal jsem se i s takovými argumenty:
„V rodině je nás pět. Každý vyžaduje něco speciálního, něco osobitého. Já prostě nejsem schopna toto zařídit. Proto usmažím hodně brambor a bifteků. Sice ne moc zdravá strava, ale všichni budou syti a spokojeni.“
A co tenhle argument?
„Já si prostě nemůžu odepřít to potěšení dát si kilogramový flák vepřového na grilu. Zapít to celé dvěma lahvemi vína, a poté vytáhnout z lednice dort s čokoládovým krémem, a sníst tolik, kolik se do mě ještě vejde. Ten blažený pocit ležet si po tom všem na pohovce a užívat si trávení! Sami si to zkuste. Žijeme jen jednou a já se nemohu odolat takovému pokušení...“

Všechny tyto argumenty jsou výpověďmi prostých lidí. Lidí se svými slabostmi a nedostatky.

Samozřejmě, že přijmeme jejich argumenty. Ale jen se mě, prosím, nesnažte přemluvit, abych s jejich názory souhlasil, když chtějí, aby přitom byl jejich organismus zdravý. Ještě když jsou schopni spolknout prášek, aby jejich žaludek přestal bolet, a pak pokračovat v ládování se klobásami, vepřovými koleny a desítkami kilogramů dortíků a zákusků.

Musí vědět přesně, co chtějí. Pokud nechtějí dbát na to, co do sebe cpou – ať na zdraví rovnou zapomenou. Pokud ale chtějí být zdravými – pak ať změní své priority v jídle, práci, rodině a hlavně ve zvycích...

Chci vám říci, že začít se správným stravováním není nikdy pozdě. A výsledky se dostaví rychleji, než by se zdálo. Ovšem vyléčit nějakou nemoc a nezměnit při tom své jídelní dávky – ani nápad!

Každý člověk je unikum. Není možné najít v časopise nějakou módní dietu a říct, že daná dieta pomůže omládnout. Přesněji, říci to jde, ale pravda to nebude. Jako důkaz vám tu zkusím uvést některé principy individuálního výběru léčby správnou výživou.

Prosím, zamyslete se nad takovými věcmi, jako...
Všichni jsme různí
Všichni jsme různí nejen věkově, pohlavím, postavou a jedinečností osobnosti, ale dokonce i pro dvojčata není vždy vhodné ty samé potraviny, a případy, kdy to co jedno dvojče zbožňuje, u druhého vyvolává alergickou reakce, nejsou výjimkou.

Krevní skupina a strava
Historicky, se krevní skupiny u lidí se skládaly v závislosti na tom, čím ta či ona skupina lidí-kmen zabýval – jedna z nejrozšířenějších krevních skupin byla charakteristická pro typ „lovce“, jejichž potrava byla především v podobě masa.
Druhá krevní skupina, ne méně rozšířená, byla u typu „zemědělců“ - jejichž stravu tvořil vegetariánský jídelníček. Stejně tak jsou i mnohem univerzálnější krevní skupiny, zřejmě zformované kombinací několika. Takže, pokud typického „lovce“ převedete na rostlinnou - vegetariánskou dietu, nedivte se pak, až mu za několik měsíců zjistíte nějaký problém se zdravím. Stejně tak, pokud donutíte „zemědělce“ jíst od rána do večera jen maso. Dostanete typickou bílkovinnou intoxikaci jeho organismu a několik příznačných nemocí k tomu.

Přemíra „oblíbeného“ jídla
Dejme tomu, že máme naprosto zdravého člověka, o kterém víme, že zbožňuje dortíky, a tak jej jimi začneme krmit bez přestání. Málokterý doktor zpraví pak jeho zdraví po několika letech takové slasti. A to ani nemluvím o smaženém, připáleném jídle a tím spíš o nadměrné konzumaci alkoholu.

Výživa a slabé či nemocné orgány
Princip výživy s ohledem na „slabé“ orgány. Anebo princip výživy s ohledem na „nemocné“ orgány. Zaprvé, když musíme brát v potaz, že je přítomen orgán, který je buď náchylný k nemocem či je plně funkční. Měli byste si zařídit své menu tak, abyste ten beztak ,,slabý“ orgán zbytečně nezatěžovali nějakým dodatečným trávením. Zadruhé, kdy je třeba nezapomínat na specifika nemocného orgánu. To znamená, sestavovat váš jídelníček tak, aby v něm byly obsaženy produkty, jež budou figurovat mimo jiné jako ,,lékem“ pro nemocný orgán.

Objem a dávkování jídla
Je tu taková stará anekdota, kdy jeden chlápek radí svému kamarádovi, aby vyzkoušel tu nejlepší dietu. Kamarád o tom nechtěl ani slyšet, protože nebyl schopen se omezovat v něčem, na co byl už zvyklý. Ovšem chlápek mu odpověděl, že ta jeho dieta není ledajaká - pokud se jí řídíš, můžeš jíst všechno. „Jakto?“ zeptal se kamarád s údivem. „To víš,“ odvětil mu chlápek, „s touhle dietou můžeš jíst všechno, co chceš, ale jen za 20 centů na den.“ Jíst se může vše, ale v malém množství!

Voda
Jak všichni dobře víme, náš organismus se skládá z více jak 80% vody. Zamýšlíme se nad tím kolik pijeme? My přemýšlíme spíše nad tím, co a jak pijeme. Myslím si, že jen málokdo tak činí.
Máme i tak dost starostí, tak proč přemýšlet o takové prkotině? Ovšem, pokud chcete být neustále nemocní a dopovat se léky, tak nemusíte ani dočítat.
Když máme žízeň, organismus je dehydratovaný! Prosím, zapamatujte si toto zlaté pravidlo. Nečekejte na to, až bude váš organismus dehydratován. Pijte celý den po troškách tak, aby se pocit žízně nedostavil vůbec. A dávejte organismu tolik vody, kolik potřebuje!

Střídmost v jídle
Střídmost v jídle, odlehčení v jídle a také hladovění.
Všechno tohle může být užitečné nejen pro nemocný organismus nebo organismus, který se nachází na hraně onemocnění, ale i pro zcela zdravý. Snažíme se dát oddech našim „nervům“ a jdeme si lehnout do stínu palem. Někdy necháváme odpočinout naše zmožené nohy a sedáme do pohodlného křesla. Koneckonců i počítač či televizi občas vypínáme, aby se zbytečně nepřehřívali a mohli nám posloužit déle. Ale k tomu, co se děje s naším organismem, jak neustále tráví vše možné i nemožné, co do něj sypeme, jsme slepí. Zkuste občas dávat organismu odpočinek od jídla – dozajista se vám za to odvděčí.

Všechno tohle je ale jen malá část příkladů, zlomek ze seznamu kritérií, které se snažíme brát v potaz, když pomáháme vašemu organismu zbavit se nemoci.
Pochopitelně se tu můžeme zmínit i o:
- Vitamíny a doplňky stravy
- Soulad mezi rostlinnou a živočišnou potravou
- Vliv zubů a jazyka na vaše zdraví
- Balanc energie jin-jang za pomoci produktů
- Výživa s ohledem na sezónu a geografické polohy
A mnoho dalšího. Každý z vás je nezaměnitelná osobnost a každý z vás potřebuje svou vlastní zdravou výživu. Ale tohle za vás nevyřešíme sami. Rozhodnout se, jak správně byste měli jíst, můžeme jen s vaší pomocí.

:: zpět ::