Thymus - bod mládí

Co víte o svém těle? Že má srdce, žaludek, játra, plíce a další orgány? Ve skutečnosti zahrnuje prostor našeho těla mnoho orgánu o kterých jsme možná ještě ani neslyšeli. Jedním z takových orgánů je brzlík (thymus). Thymus v překladu z řečtiny znamená „životní síla“ a to není náhoda.

Brzlík je centrálním orgánem imunitní soustavy, skládá se ze dvou laloků uložených částečně v hrudi a částečně v krku. Brzlík novorozence je plně vyvinutý a již v prvním roce života dítěte dosahuje téměř své maximální velikosti - cca 25cm3. Jeho váha bývá kolem 20g, což tvoří přibližně 0,5% váhy těla. Život dítěte v prvních 2 – 3 letech na tomto orgánu silně závisí. Právě v tomto období totiž buňky imunitní soustavy, které se dostanou do brzlíku, absolvují „přípravný kurz“, kdy dochází k tomu, že se nevhodné buňky vytřídí a ty úspěšné se změní na T-lymfocyty, které budou následně schopny ničit infekce, viry, zánětlivé a jinak nemocí pozměněné buňky.

Může existovat život bez brzlíku?
Tento orgán je výborným příkladem orgánu s brzkým stárnutím a odumíráním. Jeho velikost se s narůstajícím věkem zmenšuje a buňky brzlíkového epitelu se nahrazují spojitou a tukovou tkání. V 50 – 60 letech je thymus již 3x menší než na začátku života a u starších lidí není přítomen vůbec. Tohoto procesu vůbec není potřeba se obávat, svou hlavní roli splnil brzlík v prvních cca 5 letech našeho života, kdy měl za úkol zabezpečit náš organismus dostatečným množstvím T-lymfocytů. Navíc se část jeho funkcí předává kožním buňkám, které syntetizují hormony.

Bod mládí
Lékaři tvrdí, že čím později dojde k pohasnutí funkcí brzlíku, tím lépe. Experimenty ukazují, že brzlík je schopen zpomalit biologické hodiny organismu. Jedním z takových experimentů byl experiment se dvěma psy, kterým vyměnili brzlík. Mladému zvířeti dali brzlík toho staršího a naopak. V důsledku toho došlo k tomu, že mladší zvíře začalo rychleji stárnout a chřadlo. Naopak starší pes, který dostal mladý brzlík, začal být mnohem aktivnější, zlepšila se mu chuť k jídlu a postupně nabíral více a více energie. Jak ale vlastně může thymus zpomalit stárnutí? Kromě přípravy „speciálního týmu“ T-lymfocytů vylučuje thymické hormony, které podporují regeneraci buněk a aktivují imunitní soustavu. Brzlík také vylučuje do krve biologicky aktivní faktory: růstový faktor; faktor snižující koncentraci vápníku v krvi; nebo faktor podobný inzulínu, který sižuje množství cukru v krvi. Jinými slovy – brzlík je skutečně schopen výrazně omladit organismus.

Jak lze ozdravit bod mládí?
Nejen, že je možné zastavit degeneraci brzlíku, je dokonce možné jej obnovit. Pro brzlík je vhodné cokoliv, co podporuje imunitní soustavu – odpovídající potraviny, otužování, tepelné procedury.

Existuje také velmi jednoduchá metoda působení na thymus – masáž daného bodu.

Položte konečky svých prstů a začněte lehce poklepávat v místě, kde se nachází brzlík. Vyberte si vlastní, příjemný rytmus. K aktivaci thymusu postačí 10 – 20 poklepání. Pokud tuto proceduru budete provádět pravidelně každé ráno a následně několik krát v průběhu dne, udrží se Váš bod mládí dostatečně aktivní a Vy s ním.

Ač se to může zdát sebevíc zbytečné, pozitivní vliv této procedury je opravdu veliký a umí ovlivnit ozdravné a omlazující účinky brzlíku na organismus.

Ozdravování brzlíku je také možné provádět pomocí biorezonanční terapie, přičemž působení bude probíhat na elektromagnetické a informační úrovni, což zajišťuje vysokou efektivitu metody.

 

Stárnout nechce nikdo

Vědci, lékaři, psychologové i sociologové dali veškeré své znalosti dohromady, aby Vám pomohli najít cestu k věčnému mládí a kráse:

1. Pečlivě si hlídejte zdraví svých zubů a ústní dutiny. Čistěte zuby nejméně 2x denně, a nebo ještě lépe – po každém jídle. Pravidelně navštěvujte stomatologa.

2. Místo neustálého ježdění výtahem se běžte projít pěšky po schodech. Upevní to nohy a podpoří cévní soustavu.

3. Choďte plavat – voda je velkým zdrojem životní energie, a plavání je velmi užitečné pro organismus.

4. Buďte přátelští. Bavte se s co největším množstvím lidí.

5. Přestaňte si stěžovat! Zapomeňte na každodenní fňukání ohledně špatného zdravotního stavu. Pokud se Vás zeptají: „Jak Vám je?“, odpovězte: „Úžasně!“. Každý z nás má nějaké problémy, ale není třeba o nich vyprávět.

6. Sportujte – nejlepší je, když můžete sportovat ve společnosti přátel. Přihlašte se proto například do fitness klubu.

7. Jezte víc zeleniny – je bohatá na vitamíny a pomáhá udržet postavu.

8. Buďte pozitivní. Pokud budete mít v hlavě dobré myšlenky, život se také stane radostnějším.

9. Sex – neoddělitelná součást života. Nejen že při tom zažijete spoustu pozitivních emocí, ale navíc se psychicky uvolníte, dostanete ze sebe přebytek energie a pomůžete si tak k udržení harmonie v těle.

10. Pijte vodu, hodně vody, opláchněte organismus. Umožní Vám to udržet elasticitu kůže.

11. Při opalování nezapomínejte na opalovací krém.

12. Pijte červené víno! Ve svém jídelníčku má tento nápoj většina dlouho-žijících lidí.